כבר חתמתם על חוזה חכם?

"חוזים חכמים" הם חוזים מסחריים שמתוחזקים ברשתות בלוקצ'יין ומציעים יתרונות גדולים, אך כוללים גם סכנות. שתי חברות ישראליות נכנסו לעולם הזה: "Clear" יצרה פלטפורמה ליצירת חוזים חכמים ו"Walid Network" מציעה לארגונים מערכת אבטחה לבלוקצ'יין ונכסים דיגיטליים

היום כבר ברור שבלוקצ'יין הוא הדור הבא של המערכת הפיננסית", מצהיר ערן חג'ג', מנכ"ל קליר.

בלוקצ'יין היא טכנולוגיית מחשב מתוחכמת שהומצאה על ידי מפתחי המטבע הווירטואלי הראשון – ביטקוין. מדובר בשיטה להצפנת (קריפטוגרפיה) נתונים באופן המאפשר פעילות עסקית פתוחה ומאובטחת באינטרנט ואימות עסקאות ללא צורך בגוף ניהול מרכזי.

"ברמה הבסיסית ביותר", מסביר חג'ג', "רשת הבלוקצ'יין מאפשרת לנו לשנות את המצב בו אנו זקוקים לגופים מרכזיים שכולם סומכים עליהם (כגון גופים ממשלתיים או בנקים) כדי ליצור הסכמה ואמון סביב נתונים כמו זהות ובעלות של רכוש, קרקע וכו' רשת הבלוקצ'יין מאפשרת לאמת את כל הפרטים הללו, לא באמצעות גוף מרכזי, אלא על ידי רשת המופעלת על ידי גופים רבים ושונים. על ידי שימוש באלגוריתמים מתקדמים וחתימות קריפטוגרפיות, הרשת מאפשרת אמינות מלאה של המידע ומונע שיבוש מידע מכוון".

האב סקיוריטי חוזים חכמים

חג'ג', העוסק מזה שנים ביזמות בעולמות התוכנה, הקים את Clear בינואר 2018 יחד עם גל הוכברג. המטרה הייתה להבין כיצד לרתום את טכנולוגיית הבלוקצ'יין כדי לעזור לתאגידים לעשות את העסק שלהם בצורה משמעותית ויעילה יותר – ולהפחית את כמות הפעילות הידנית בתחומים שקשה לבצע היום אוטומציה.

חג'ג' מונה שני חידושים מרכזיים של הבלוקצ'יין: הראשון הוא ביטקוין – המצאה שהוא מגדיר כגאונות, שהיא מימוש מטבע ברשת בלוקצ'יין. הדור השני הוא מה שמכונה 'חוזה חכם', המיוצר ברשת של אטריום. החוזה החכם מאפשר למשתמשים להסכים על כל דבר שניתן לקידוד וחתימה דיגיטלית. כך למשל, חברה גדולה וחברת הפצה שיש ביניהן הסכם מורכב יכולות לכתוב זאת בחוזה חכם שיפעל לשניהם, וישמש מקור אמת אחד. התוצאה היא שאין עוד צורך בשתי מערכות נפרדות (אחת לכל חברה), שיש להשוות ולהתחשב בסוף כל חודש, וניתן להשתמש בהן במקום, במערכת אחת משותפת. כאשר המידע זורם כל הזמן למערכת, ניתן לזהות במהירות פערים הקיימים בין החברות ולבצע חשבונאות וחלוקת כספים באופן רציף.

האב סקיוריטי בלוקצ'יין

"רוב הזמן אנחנו עובדים על רשת אטריום פרטית, אבל הטכנולוגיה שלנו מאפשרת גם שימוש ברשתות בלוקצ'יין אחרות", אומר חג'ג'. תשתית הבלוקצ'יין שהלקוחות שלנו מבקשים. "