המקום בו טכנולוגיה ופיננסים נפגשים

פינטק, העוסקת בשילוב של טכנולוגיה ופיננסים, היא אחד התחומים הצומחים ביותר בעולם ההייטק העולמי ובישראל בפרט. בעשור האחרון קמו אלפי חברות ברחבי העולם המפתחות מוצרים וחלופות חדשות לשירותים בנקאיים ופיננסיים מסורתיים.

האב סקיוריטי

רשות החדשנות זיהתה את הפוטנציאל של שוק הפינטק כבר ב-2011, והשיקה את תכנית "מרכזי מו"פ פיננסיים", שמטרתה לעודד מוסדות פיננסיים בינלאומיים מובילים להקים מרכזי מו"פ בתחום הפינטק (שלא הספיק באותה תקופה). פותח בישראל), ולהפוך את ישראל למרכז פינטק עולמי. במסגרת התוכנית, שני בנקים עולמיים מובילים, סיטיבנק ובנק ברקליס, הקימו מרכזי מו"פ בישראל בתמיכת רשות החדשנות.

כיום ישראל כבר נחשבת למרכז פינטק מתפתח, גם בהשוואה לשאר העולם. ישנן מאות חברות הפועלות בתחומים כמו הלוואות, ניהול השקעות וחיסכון, תשלומים והעברות כספים, סליקה, שוק ההון, תעשיית הביטוח (Insurtech), מימון המונים, שרשרת ריקה ומטבעות קריפטוגרפיים. האקוסיסטם התרחב עם כניסתם של שחקנים גלובליים נוספים, וכיום עשרות חברות גלובליות מקיימות פעילות פיננסית-טכנולוגית בישראל.

כמו כן, בשנים האחרונות נכנסו לישראל עוד בנקים בינלאומיים במטרה להקים אקסלרטורים בתחום הפינטק, במקביל למעורבות של בנקים מקומיים באקסלרטורים קיימים והגדלת החשיפה לעולם הפינטק. לפיכך, פינטק הוא אחד התחומים הבולטים שאליהם זורם הון משמעותי, ואף הונפקו מספר חברות ישראליות בבורסות שונות בעולם (כולל בארצות הברית).

האב סקיוריטי פינטק

עם זאת, חברות המפתחות טכנולוגיות ייחודיות בתחומים מסוימים בשוק הפינטק עדיין מתקשות יחסית לגייס הון. תחומים אלו כוללים חברות העוסקות במלחמה בפשיעה הפיננסית (גילוי הונאה, ניהול זהויות, מניעת הלבנת הון), בלוקצ'יין (אוטומציה ואבטחת חוזים חכמים), מטבעות קריפטוגרפיים (ארנקים מאובטחים, העברות מאובטחות ו/או ניתנות לביטול) ועוד. לכן, רשות החדשנות ממשיכה לתמוך בקירות פינטק בהם קיים כשל שוק או בתחומים המעניקים יתרון ייחודי לישראל. במקביל, הרשות מייצרת שיתופי פעולה עם רשות ניירות ערך ומעודדת את קיומם של פיילוטים בארץ, כך שכל החברה הישראלית תוכל ליהנות מהטכנולוגיה שפותחה בהייטק הישראלי.